Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

[-]
Etiketler
etmek kader nasıl dua edilmeli kaza

Nasıl Dua Edilmeli
Nasıl Dua edilmeli, nasıl dua etmeliyim, kabul olması için nasıl dua etmek gerekir, dua ne işe yarar, dua neden vardır, dua insana neden verilmiştir. Duanın işlevi nedir, dua neden önemlidir, duanın islamdaki yeri nedir 

Evet dua ile ilgili bir çok insan aklında binlerce soru işartiyle birlikte yaşamaya devam eder. Yani dua ne işe yarar, neden dua etmeliyim , nasıl dua edersem kabul olur, dua etmenin şartları var mıdır, dua ederken neyi nasıl istemek lazım, duada ısrarcı olmak mı gerekir o kadar çok soru kalıbı var ki insanların akılların insanlar neden dua etmeleri gerektiğini bile bilmezken nasıl dua edeceğini nereden bilsin ki ? 

Yani dua etmenin mantığı nedir öncelikle bunu kavramak lazım . Yüce Allah dua yı insanlara neden vermiş 
işte bu soru çok önemlidir.
Yani şöyle kısaca düşünelim insanın dünyaya gelme amacı nedir ? İşte şeytan ile mücadele edip şeytana galip gelebilmektir amaç . E peki dua bu yaşamda ne işe yarayacak ?
İşte bunu anlayabilmek için kader ve kaza konusunu çok iyi kavramak gerekmektedir.
Yani kaderin ve kazanın ne olduğunu anlamadan bilmeden dua nın ne işe yaradığını anlamak mümkün olmaz.

Kader nedir ?  İnsan hayatı boyunca seçimlerini kendisi yapar kendi iradesi kendi aklı ve kendi tecrübesi ile sonucunun iyi ( hayırlı ) olacağını umarak bir çok seçim yapar.

İşte İnsanın gelecekte kendi iradesiyle yapacağı seçimleri kaderidir. Yani yüce Allah zamandan münezzehtir ve bu bakımdan kişinin hayatı boyunca kendi iradesi ve kendi aklı ile neleri seçeceğini bilir. Ve bunların tamamı lehvi mahfuz isimli kitapta yazmaktadır.

İşte dua insana bu nedenle lazımdır
dua neden lazımdır ?
Dua insana seçimler yaparken lazımdır. Yani insan hayatında bir seçim yapacak aklını hislerini ve tecrübelerini kullanarak ileride kendisine hayır sağlayacak olduğunu umduğu bir seçimi yapar.
Ama kişi bu seçimin sonucunu bilmez. Fakat yüce Allah bilir. 
İşte dua burada devreye girer 
Bir kişi dua ettiğinde Yüce Allah o duası kabul olunduğunda o kişinin ahiretine faydası olacaksa yani ahiretinde biraz daha iyi bir konumda olmasını sağlayacaksa o istediğini şeyi o kişiye verir.
Yüce Allah dualarda istenen şeyi neye göre veriyor ? yada neye göre vermiyor ?
İşte tamamen ahiret odaklıdır dua nın sonuçları.
Mesela dua ile ilgili bir örnek vereli,m.

Diyelim ki bir kız evlenecek ve Allah a yönelip Allah ım bana hayırlı olanı ver diye dua  etti yani bana hayırlı olanla evlenmemi bana nasip et diye dua etti diyelim ki
Ve evlendikten sonrada kocasından bir çok eziyet çekti, fakirlik gördü, hor görüldü, şiddet gördü, hayatı perişan oldu diyelim.

İşte yüce Allah bu durumu aslında bilir 
O kişi çektiği o sıkıntılara sabrettiğinden dolayı belkide daha fazla sevap kazanacak
Yada o kadın başkasıyla evlense daha günahkar bir hayat yaşayacağından bu durumu ahiret bakımından o kişi için daha hayırlı olacaktır.
Yani dua edecekseniz bu dünyada isteyeceğiniz şey ahiretinize olumlu bir fayda sağlamalı ki Yüce Allah dua nızı kabul etsin.
Yoksa bu dünyada istediğiniz bir şey sizin ahiretiniz daha kötü olmasına sebep olacaksa o dua kabul olmaz.

Yani Dua NE DEMEKTİR ; Dua Allah tan yardım istemek demektir.
Allah ım ben neyi yaparsam nasıl sonuçlanacağını bilmiyorum. Sen sonunda ahiretim için bana hayırlı olanı ver, doğru olanı yapabilmem için bana yardım et doğru seçimler yapabilmem için bana yardım et demektir.
Dua Allah ın kuluna verdiği açık çek gibidir.
Bul
Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi